• pl
 • en
 • Karabińczyk i akcesoria nurkowe Cz.1

  Karabińczyk i akcesoria nurkowe Cz.1

  Część 1
  Niezależnie od konfiguracji jaką stosujesz możesz potrzebować umiejętności skutecznego połączenia karabińczyka z elementem sprzętu w celu stabilizacji jego położenia. Do tego celu używamy zwykle odpornej na zerwania linki o grubości 1-2 milimetry z tworzywa sztucznego (najlepiej bez rdzenia i oplotu), aby ograniczyć do minimum ryzyko rozwiązania. Linka powinna topić się pod wpływem wysokiej temperatury (ognia).
  Wykonanie takiego połączenia wymaga w pierwszej kolejności nauczenia się wiązania dość prostego w opanowaniu WĘZŁA PŁASKIEGO. Zacznij więc od zapoznania się z poniższymi zdjęciami i spróbuj taki sam węzeł wykonać samodzielnie. W trakcie treningu możesz używać grubszej linki, która uczyni węzeł bardziej przejrzystym i łatwiejszym do kontroli poprawności jego wykonania.
  Naukę wiązania proponujemy rozpocząć na dowolnie wybranym przedmiocie.
  Do zawiązania tego węzła wystarczy przypomnieć sobie sposób wiązania butów. Wykonujemy więc pierwsze krzyżowanie liny układając prawą końcówkę nad lewą i zaciskamy.

  Drugie krzyżowanie wygląda podobnie jednak odwracamy kolejność ułożenia końcówek lin. Prawa końcówka liny, która przy pierwszej pętli była ułożona bliżej ciebie, teraz powinna być pod lewą końcówką. Zawijasz ją dookoła i zaciskasz.

  Przyjrzyj się dokładnie zawiązanemu węzłowi i oceń czy na pewno wygląda tak jak na rysunku, czy raczej zbliżony jest do węzła potocznie zwanego “babskim”, który jest niewłaściwy.

  Mamy nadzieję, że się udało.
  W drugiej części zastosujesz poznane umiejętności praktycznego łączenia karabińczyków do własnych akcesoriów. – klik

  0