• pl
  • en
  • Stres pod wodą

    Stres pod wodą

    Jak uniknąć sytuacji stresowych ?

    Za każdym razem kiedy wchodzisz do wody w nowym miejscu, z nowym partnerem lub w trudnych warunkach, możesz odczuwać stres. Uczucie zdenerwowania w takich sytuacjach jest oczywiście całkowicie normalnym zjawiskiem jednak musi być utrzymywane na rozsądnym poziomie i nie może wymknąć się z pod kontroli. Utrata kontroli nad własnym zachowaniem, może szybko przeradzać się w panikę, która jest zupełnie nieakceptowalna w trakcie przebywania pod wodą. Panika jest uczuciem nagłego lęku o skrajnie wysokim nasileniu, podczas którego nie jesteś w stanie podejmować logicznych decyzji. W nurkowaniu, kończy się najczęściej chęcią ucieczki na powierzchnię, często powiązanej z zatrzymaniem oddechu. Jak już wiesz… zatrzymanie oddechu podczas wynurzania jest ekstremalnie niebezpieczne i z dużym prawdopodobieństwem może zakończyć się urazem ciśnieniowym płuc. W nurkowaniu technicznym, dodatkowo łączy się z ominięciem wymaganych przystanków dekompresyjnych. 

    Czy jest możliwe ograniczenie uczucia lęku? 

    Ależ oczywiście… 

    Po pierwsze, w trakcie szkolenia nie idź po linii najmniejszego oporu. Im więcej spędzisz czasu na treningu umiejętności pod okiem profesjonalisty, tym łatwiej poradzisz sobie w niekomfortowej sytuacji. Jeżeli jakieś ćwiczenie sprawia Ci większy problem, trenuj aż opanujesz daną umiejętność. Trudne jest tylko, to czego nie umiesz. Każdego potwora oswoisz na treningu, pod okiem instruktora.

    Po drugie, trenuj swoje umiejętności w każdej wolnej chwili. Nie unikaj niekomfortowych ćwiczeń. Przykładowo, wielu początkujących nurków czuje się niekomfortowo zdejmując maskę pod wodą. Kończąc szkolenie, unikają zalewania maski, doprowadzając do nasilenia uczucia lęku. Po cichu liczą, iż nigdy im się to nie przydarzy. Czy aby na pewno…? 

    Ćwiczenia staraj się wykonywać unosząc się w toni. Stanie lub klęczenie na dnie, zakorzenia jedynie złe nawyki, które w realnym nurkowaniu stają się niebezpieczne. Nie zawsze jest możliwość na czymś się oprzeć. Stopniowo zwiększaj trudność ćwiczeń.

    Po trzecie, wybieraj szkolenia na których instruktor pokaże Twoje ograniczenia. Dzięki temu masz szansę uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. 

    Jeżeli jesteś nurkiem technicznym, ćwicz umiejętności do momentu, aż staną się Twoim nawykiem. W sytuacji stresowej człowiek wykonuje procedury, które najlepiej opanował. Nie próbuj uczyć się wielu technik radzenia sobie z tą samą sytuacją awaryjną. Opanuj jedną do perfekcji. 

    Po czwarte, zawsze zachowuj rozsądek w wodzie i dobrze dobieraj partnerów nurkowych. Źle wyszkolony lub łamiący swoje limity partner jest bardzo dużym zagrożeniem pod wodą.  

    Po piąte, jeżeli miałeś dłuższą przerwę w nurkowaniu, odśwież swoją wiedzę pod okiem instruktora. Pierwsze nurkowania wykonaj w łatwych i dobrze znanych dla Ciebie miejscach bez szarżowania z głębokością. Nawet bardzo doświadczeni nurkowie techniczni stosują tzw. rozpływanie po dłuższej pauzie.

    Po szóste, dbaj o swój sprzęt i stosuj opływową konfigurację. Nigdy nie bagatelizuj procedury sprawdzenia sprzętu przed nurkowaniem oraz nie wchodź do wody z uszkodzonym sprzętem. Drobne awarie są często bagatelizowane.  Wypadki zdarzają się rzadko, ale za to często kończą się tragicznie. Mylne jest więc myślenie, że nas to nie dotyczy.  Dbanie o sprzęt i kontrola przed każdym wejściem do wody powinna być bezkompromisową regułą.

    Po siódme, stopniowo zdobywaj doświadczenie i nie idź drogą na skróty. Pośpiech w zwiększaniu trudności nurkowania jest wysoce niewskazany. Jest też częstym powodem wypadków. Nawet najlepiej opanowana technika nurkowa musi iść w parze z gotowością umysłu na bardziej skomplikowane zadania. 

    Po ósme, każdą zmianę którą wprowadzasz w swojej konfiguracji, przećwicz w kontrolowanych warunkach, zanim użyjesz jej przy trudnym nurkowaniu. 

    Dziewiąte… Pamiętaj, że ładne zdjęcia lub filmy, “złotousty” instruktor lub czarujący tekst nie będzie nurkował za Ciebie. Marketing, został stworzony do wyłapywania naszych ludzkich słabości. Pewnie nie raz, skorzystałeś z rewelacyjnie zareklamowanego produktu, który okazał się niewiarygodnie słaby…

    Dziesiąte… Jeżeli już coś dzieje się niedobrego pod wodą, staraj się za wszelką cenę opanować lęk. Wyrównaj oddech, działaj z rozwagą, spokojnie ale zdecydowanie i szybko. Pokaż partnerowi, że masz problem…. 

    „ Uczucia lęku, nie posiadają jedynie ludzie chorzy psychicznie.”

    Add Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    0